Videoklipid

I paneel – KLIENT

 • Üldiselt ma olen Tallinna ja Tartu vahelise transpordiga väga rahul ja ma olen kindel, et väga paljud inimesed on. Nagu näha, siis bussid on peaaegu alati täis ja tuleb selline küünarnuki tunne nagu laulupidudel. Mulle tundub, minuarust on kõik hästi. Bussi eeliseks rongi ees on kindlasti see, et ma saan kesklinnast kesklinna otse, ei pea sõitma kuhugi raudteejaama. Saab kiiremini lihtsalt. Bussijuhid on kõik väga professionaalsed, nende kohta ei ole mul midagi halba öelda. Ja busside seisukord on kõikuv. Uued bussid on muidugi väga head, nende kohta ei ole mul midagi halba öelda. Vanemate bussidega on tulnud tee peale jäämisi ja muid väiksemaid ebamugavusi.
 • Ma arvan, et ma olen Tallinna ja Tartu vahelise ühistranspordiga üsna rahul, sest busse liigub väga tihedalt ja alati on võimalik valida, et kas sa soovid sõita soodsama või kallima bussiga. Minule kui tudengile on õnneks tehtud väga palju selliseid odavamaid busse. Isiklikult tahaks, et ka kvaliteetsematel bussidel oleks tudengite jaoks soodsamad hinnad, aga seda vist hetkel ei saa tagada.
 • Kui rääkida Tartu ühistranspordist, siis ma arvan, et ma olen suhteliselt rahul. Bussipeatused on heades strateegilistes kohtades, bussid on uued ja mõned ka loodussõbralikud, piletisüsteem on sõbralik. Küll aga võiks soovitada aga ühte asja, et soodustada ühistranspordi kasutamist võiks korraldada kord kus või kvartalis selliseid tasuta ühistranspordi päevi. Võibolla see on selline mõttekoht.
 • Ma olen üsna rahul, sest ma sõidan üsna tihti. Talvel iga päev, aga praegu on kevad ja ma üritan rohkem kõndida, sest hommikul on bussid üsna ülerahvastatud ja siis on mugavam jalgsi liikuda. Muidu mulle meeldib see uus süsteem, ehk need tablood, et ei pea koguaeg talvel külmaga kella otsima.

Konverentsi avamine ja tervitussõnad Riigikogu liige, majanduskomisjoni esimees Kaja Kallas

Riik ühistranspordi tellija ja kliendina ning turundaja/müüjana Maanteeameti peadirektori asetäitja ühistranspordi alal Lauri Lugna

Tartu Linnavalitsuse kogemus tellija ja kliendina. Tasuta ühistransport? Tartu linnapea Urmas Klaas

TKTK uuringu esmaesitlus – ühise transpordi kasutajate hinnangud ja ootused Tallinna Tehnikakõrgkooli transporditeaduskonna autonduse õppetooli hoidja Sven Andresen

II paneel – RAHA

 • Ma leian, et riik peaks igasugust transporti toetama. Kuna rongiliiklust doteeritakse, aga bussiliiklust mitte nii suures mahus, siis võiks seda rohkem teha, et inimestele muutuks transport rahakotisõbralikumaks, sest et bussiliikluse hinnad on päris kõrged.
 • Ma ei tea, kui suures ulatuses, aga mina olen põhiline bussisõitja, sõidan pidevalt Tallinn-Viljandi vahet vähemalt paar korda nädalas ja mina arvn küll, et võiks doteerida. No palju oleks tahta, et võiks poole odavam olla, aga midagi kindlasti, sest soodustusi on ka väga vähe. Ma sõidan aeg-ajalt ka koolilapsega ja seal on soodustus eriti väike. Paari eurone vahe ei ole ju mingi soodustus koolilapse puhul.
 • Ma arvan, et kindlasti riik võiks toetada kõiksugust transporti, et oleks võrdsem ja sellevõrra kindlasti pilet odavam ja inimesed sõidaksid rohkem ühistranspordiga. Tallinn-Tartu piletihind võiks olla umbes kuue euro ringis, seda parem oleks rahakotile ja inimesed sõidaksid kindlasti rohkem ühistranspordiga, kui enda autoga.
 • Ma ei tea, no eks, kui palju sa riigilt ikka nõuad. Eks kusagilt see kompromiss ju peaks tulema, aga ma ei tea, et kas nüüd riik seda kõike tagada saab. Ma ei usu hästi seda.

Reisijate rahulolu ja äri laiendamine Rootsi bussiettevõtete näitel Karlstadsbuss ärijuht Robert Sahlberg

Paneeldiskussioon – doteeritav vs kommertsalustel ühine transport? Lux Express juhatuse esimees Hannes Saarpuu vs SEBE juhatuse esimees Kuldar Väärsi

Kes maksab tulevikus? Majandusanalüütik Peeter Tammistu

III paneel – TULEVIK

 • Tasuta ühistransport mulle väga meeldib, aga üle Eesti ma usun, et see... ma natuke kahtlen.
 • Jah, ma usun, et ta on jätkusuutlik. Kindlasti ka üle Eesti. Nimelt ma olen Tartust ja omadel põhimõtetel ei ole kirjutanud end Tallinna elanikuks. Ja ma nimelt praegu maksan selle tasuta ühistranspordi eest 23 eurot kuus. Oleks õiglane, kui kõik Tallinnas saaksid sõita tasuta, ka need, kes ei ole siia ametlikult sisse kirjutatud. Kuna inimesed pigem on hakanud kasutama tasuta ühistransporti, siis ma usun, et kui seda õigesti planeeritakse, investeeritakse ka uuematesse trammidesse ja trammiteedesse, siis ta oleks kindlasti ka kümne aasta pärast jätkusuutlik. Ma ei ole nii naiivne uskumaks, et linnade vaheline transport kümne aasta pärast tasuta on, aga tal võiksid olla mingisugused soodustused.
 • Mulle kui tudengile oleks see muidugi hea, kui oleks tasuta, aga kusagilt peab see raha ikka tulema ja ma arvan tegelikult, et Eestis ühistransport on niigi odav, et ma ütleks, et see ei peaks olema täiesti tasuta.

Bussid ja ühine transport tulevikus IRIZARi eksportturu juhataja Gotzon Gomez Sarasola

Reisijate perspektiiv 10 aasta pärast Scania asepresident Klas Dahlberg

 

INTERVJUUD: